1. Anasayfa
  2. Lisansli Depoculuk

Tarımsal ürünlerin uygun koşullarda muhafaza edilmesi ve üretiminin devamlılığı açısından oldukça önemli olan lisanslı depoculuk ve yetkili sınıflandırıcılığı, temel ve işlenmiş tarım ürünlerinin standartları belirlenerek emniyetli ve sağlıklı koşullarda lisanslı depo işletmelerine ait depolarda depolanmasını ve bu ürünlerin ticaretinin yine bu işletmeler aracılığı ile yapılmasını amaçlayan 5300 sayılı kanunun Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla yürürlüğe girmiştir.

Toprak mahsülleri Ofisinin (TMO) 2018 yılından itibaren sadece Lisanslı depolardan hububat alımı yapacağını duyurması ve bunun için ülke genelinde 60 noktada 3 milyon kapasiteli lisanslı depolar yaptırmak maksadıyla Cumhuriyet tarihinin en büyük depolama hamlesini başlatmasıyla Özel sektöre de verilmekte olan depoculuk lisansını Aksaray’da ALTUNTAŞ GRUP almış, güvenilir ve kaliteli hizmet anlayışıyla Aksaray-Ankara E-90 karayolu üzerinde Acıpınar - Ulukışla yol ayrımında bulunan 30.000 ton kapasiteli tesislerinde hizmet vermeye başlamıştır.

Lisanslı depoya ürün teslim eden üreticilerin avantajları;

  • %2'lik stopaj ve SGK kesintisi yapılmayacaktır. (TMO’nun diğer alım işyerlerine ürün teslim eden üreticilerden bu kesintiler yapılacaktır.)
  • Üreticiler ürününü teminat göstererek kredi kullanabileceklerdir. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi
  • Kooperatiflerince faizin %50'si devlet tarafından karşılanmak koşulu ile ürün bedelinin %75'ine kadar kredi imkânı sunulmaktadır.
  • Üreticilerimizin yukarıda belirtilen avantajlardan yararlanabilmek ve ürünlerini uygun fiyatlarda, istedikleri zaman satabilmeleri için lisanslı depoları kullanmaları menfaatlerine olacaktır.
  • Tesislerimizde ücretsiz tartım yapılmaktadır.
  • Üretici, tüccar ve sanayici bize ürününü bıraktığında depo kira ücretinin, aylık 3TL/ton’ u devlet tarafından karşılanacaktır.
  • Ayrıca tüccar ve sanayiciler de almış oldukları hububatı Lisanslı Depoya teslim edebilecek ve teslim ettikleri ürünlerin satışını yetkili borsalar aracılığıyla gerçekleştirmeleri halinde gelir vergisinden muaf olacaklardır.
DUYURULAR & SOSYAL MEDYA
Sosyal Medya
E-Bülten
Yeniliklerden haberdar olun.